W miejscowości Lubenia w Przysiółku Okop ustawiono kamień(głaz). Kamień ma służyć jako atrakcja turystyczna gminy Lubenia. Na kamieniu przymocowana jest tablica informująca o wysokości w m n.p.m. oraz o szerokości i długości geograficznej, na jakiej się znajdujemy.
Z Przysiółka Okop mozna oglądać przepiękną panoramę Lubeni.
- Gipsiarnia - Na skraju wsi Siedliska, w przysiółku Broniakówka ukształtowały się w okresie miocenu (23 -12 mln lat temu) rozległe pokłady skał gipsowych. W niektórych miejscach sięgają one nawet kilkudziesięciu metrów głębokości. W XVII wieku właściciele tych terenów, magnacki ród Branickich rozpoczął eksploatację złóż w celach budowlanych. Gips z Siedlisk został użyty m.in. do budowy rodowej siedziby Branickich w Białymstoku oraz w Tyczynie.
Kopalnia gipsu (zwana przez miejscowa ludność „gipsiarnią”) czynna była (z przerwami) aż do połowy lat 50-tych, kiedy to ostatecznie zaprzestano eksploatacji złóż gipsowych.
- Miejsce pamięci narodowej - 23 czerwca 1943 roku hitlerowskie oddziały SS i żandarmerii niemieckiej dokonały pacyfikacji wsi Lubenia w odwecie za działalność patriotyczną i konspiracyjną mieszkańców. Rozstrzelano w tym dniu 6 mieszkańców Lubeni. Stosunkowo niewielka liczba ofiar była zasługą ówczesnego proboszcza parafii ks. Franciszka Łuszczkiego, który znając dobrze język niemiecki wybłagał u Niemców odstąpienie od tzw. dziesiątkowania. Ocaliło w ten sposób swoje życie wielu parafian przeznaczonych do rozstrzelania w tym wielu członków organizacji konspiracyjnych i patriotycznych. Miejsce to znajduje się obok koscioła parafialnego w Lubeni.
Wybuch II wojny światowej zastał go jako duszpasterza w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach i sekretarza ks. inspektora Adama Cieślara. 23 maja 1941 został aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich, a następnie 26 czerwca 1941 do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i zarejestrowany jako numer 17 350. Mając świadomość, że idzie na śmierć oddał współwięźniom ostatnią rację żywnościową. Błogosławiony salezjanin został zakatowany za odmowę podeptania swojego różańca. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników. Kaplica znajduje się w kościele parafialnym w Siedliskach.