Gmina Lubenia - Działalność prezencyjna 2010
logo
Data: 2021-06-16
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
strona główna     Kultura    Gminna Biblioteka Publiczna    Działalność prezencyjna 2010
Działalność prezencyjna 2010
WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI - 16.12.2010r.
     „Wierszyki łamiące języki” to temat przewodni kolejnego spotkania z lubeńskimi przedszkolakami. Tym razem milusińscy mieli okazję poćwiczyć sprawność swoich buziek i języków. Bajka logopedyczna o Królewnie Różyczce przypadła dzieciom do gustu. A żeby za bardzo nie znudzić maluszków były też rozmowy o sprawach bardzo im bliskich i zabawy ruchowe. 
"Miłość nie jedno ma imię" - 15.12.2010r.
       15 grudnia odbyła się lekcja biblioteczna ph.: „Miłość nie jedno ma imię”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele klas V i VI Szkoły Podstawowej w Lubeni oraz panie z Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie – Słocinie wraz z podopiecznymi - Marcinem oraz Agnieszką Pendrak. Agnieszka jest osobą bardzo słabo widzącą, mimo to pisze wiersze oraz maluje palcami. Nasza biblioteka wzbogaciła się o jeden z jej obrazów. Celem lekcji było przybliżenie młodym ludziom problemu niepełnosprawności – uczulenie i uwrażliwienie ich na osoby sprawne inaczej. Ludzie tacy jak Agnieszka i Marcin posiadają niezwykłą wewnętrzną siłę, radość życia, dobroć pomimo przeciwności jakie ich spotykają. Dlatego my – osoby zdrowe, możemy się od nich wiele nauczyć. Na uwagę zasługuje także miłość, która motywuje ich działania i sprawia, że potrafią korzystać z życia często lepiej niż my. Według Marcina receptą na szczęście jest pomaganie innym. Jest to najprostsza ale i najlepsza nauka płynąca od ludzi, którzy bez względu na swoje niedomagania mają prawo do szczęścia.
Zasłuchani w "Ptasi mszał" - 14.12.2010r.
       Dnia 14.12.2010r. w sali GOK w Lubeni odbyła się uroczysta promocja nowego tomiku wierszy „Ptasi mszał” autorstwa Stanisławy Kopiec – naszej rodzimej poetki. Wzięli w nim udział przedstawiciele Władz Samorządowych, Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Bibliotek Województwa Podkarpackiego, a także sympatycy poezji Pani Stasi. Spotkanie poprowadziła Pani Dorota Bielenda – literaturoznawca, a prywatnie miłośniczka twórczości Pani Kopiec. Wieczór uświetnił występ młodzieży z Ogniska Muzycznego działającego przy GOK w Lubeni, oraz recytacje wierszy m.in. przez córkę autorki. Podczas spotkania, każdy mógł zakupić „Ptasi mszał” i uzyskać autograf poetki.
"Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka" - 9.12.2010r.
      Dnia 9.12.2009r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni gościła swoich najmłodszych czytelników. Dzieci wzięły udział w zajęciach Świątecznych. Najpierw wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke "Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka", a później mówiły nadchodzących Świętach, potrawach wigilijnych i choince, rozwiązywały zagadki świąteczne. Następnym elementem zajęć było wykonywanie wspólnie z opiekunami ozdób choinkowych. Na koniec dzieci ubrały biblioteczną choinkę, śpiewały kolędy i tańczyły w rytmie bożonarodzeniowych piosenek.
"Mikołajek to ja i Ty" - 7.12.2010r.
     Uczniowie klasy I wraz z wych. Katarzyną Brzeżawską wzięli udział w lekcji bibliotecznej ph.: „Mikołajek to ja i Ty”. Jej celem było zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami mikołajkowymi. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali opowiadania „Kochany Święty Mikołaju” z cyklu „Nowe przygody Mikołajka”, śpiewali świąteczne piosenki, wykonali także ozdoby choinkowe. W trakcie spotkania zaprezentowano literaturę dotyczącą mikołajek,  a także propozycje do poczytania w czasie przerwy świątecznej.
"Media pomagają czy szkodzą?" - lekcja biblioteczna dla kl. IV - 3.12.2010r.
     „Media – pomagają czy szkodzą?” to tytuł lekcji bibliotecznej dla uczniów IV klasy szkoły Podstawowej w Lubeni. Podczas spotkania uczniowie poznali funkcje mediów, zasady bezpiecznego korzystania z nich oraz sposoby bronienia się przed groźnymi dla nich treściami.  Uczestnicy mówili, dlaczego ważny jest dla nich dostęp do Internetu, oglądanie telewizji, słuchanie radia czy czytanie prasy. Po lekcji potrafili również trafnie wskazać zalety i wady każdego medium, scharakteryzować je i ocenić, które wiadomości rozpowszechniane przez środki masowego przekazu są dla nich cenne, a które bezużyteczne.
 
Andrzejki w GBP - 26.11.2010r.
     Dnia 26.11.2010r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubeni odbyło się andrzejkowe spotkanie z wróżbą. Specjalnym gościem była Pani Barbara Rajzauer – opiekun bibliotecznego klubu 4-H.  Uczestnicy zostali zapoznani z tradycjami i przysłowiami związanymi z wieczorem andrzejkowym. Dowiedzieli się, w jaki sposób obchodzony był on dawniej i jakie towarzyszyły mu przesądy. Następnie przyszedł czas wspólne wróżby i zabawy – lanie wosku, wróżenie z butów, z kształtu sznurka rzuconego przez lewe ramię, „imiona sympatii” oraz wiele innych.
  
"Mały Miodowy Miś" - Dzień Misia w przedszkolu - 26.11.2010r.
      Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w lubeńskim przedszkolu odbyło się bajkowe spotkanie z Małym Miodowym Misiem. W tym dniu każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszaka. Pociechy opowiadały o swoich zabawkach, uważnie słuchały bajeczki „Mały Miodowy Miś”. Chętnie odpowiadały na zagadki bibliotekarzy dotyczące bajki. Kolejnym elementem spotkania była rozmowa o poszanowaniu zabawek i czytanie wierszyka „Naprawiamy misia” Czesława Janczarskiego. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali i zatańczyli w rytm „Misiowych piosenek”.
  
"Bajkowe Misie" - lekcja biblioteczna dla kl. I - 25.11.2010r.
     W GBP w Lubeni co roku obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tym razem zagościli u nas uczniowie I klasy SP w Lubeni z wychowawczynią Ewą Mularz. Spotkanie z „Bajkowymi Misiami” rozpoczęło się od obejrzenia prezentacji multimedialnej „Historia Pluszowego Misia”. Kolejna prezentacja pt.: „Bajkowe Misie” poświęcona była misiom tym mniej i bardziej znanym. Dzieci poznały bajeczkę „ Dzień Przyjaźni” o Kubusiu Puchatku, piosenkę Misia Uszatka oraz film animowany o Misiu Colargolu. Konkursy „wyjadanie miodku” i „misiowa układanka” szczególnie przypadły do gustu uczestnikom zajęć. Później każde dziecko mogło wykazać się zdolnościami plastycznymi przy tworzeniu portretu swojego misia z kółeczek orgiami. 
  
Stanisława Kopiec wśród dzieci - 19.11.2010r.
W piątkowy poranek 19.11.2010r. lubeńska poetka Stanisława Kopiec odwiedziła przedszkolaków i uczniów klas „O” Szkoły Podstawowej w Lubeni. Z okazji jej wizyty zorganizowany został konkurs recytatorski twórczości rodzimej poetki. Dzieci mimo tremy przed występem w obecności autorki pięknie powiedziały przygotowane wierszyki. Pani Stanisława zaprezentowała swoje książki i czytała dzieciom wiersze. Później chętnie odpowiadała na pytania o jej twórczość, rozmawiała z maluszkami o Mikołaju oraz zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Na koniec wszyscy pozowali do wspólnych zdjęć.
  
"Jak rozmawiać trzeba z psem" - zajęcia edukacyjne - 18.11.2010r.
Kolejne spotkanie z dogoterapeutką Małgorzatą Głubisz i jej pieskiem było nie lada niespodzianką dla jego uczestników. Zamiast Buffy na zajęciach pojawił się inny zwierzak – roczna suczka o imieniu Deli. Na początku piesek i jego właścicielka przywitali się z dziećmi, następnie maluszki zaśpiewały piosenkę, której nauczyły się na poprzednich zajęciach. Tym razem tematem spotkania było dbanie o czystość i zdrowie zwierzątka. Pani Małgorzata pokazała dzieciom wszystkie przedmioty niezbędne w pielęgnacji psa. Dla utrwalenia wiadomości zaproponowała zabawę „znikające przedmioty” oraz rozpoznawanie za pomącą rączek ukrytej w worku rzeczy. Na zakończenie rozdała rysunki psa, które dzieci miały pomalować farbami używając do tego swoich paluszków.
 
"Brzydkie Kaczątko wcale nie takie brzydkie" - Dzień Tolerancji w GBP Lubenia
16 listopada obchodzony jest na świecie, jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji do GBP w Lubeni zostali zaproszeni uczniowie klas II A  z wychowawczynią Bożeną Dudą, oraz w dniu 23 listopada uczniowie kl. II B z wychowawczynią Beatą Szmuc- Kata. Intencją lekcji bibliotecznej pt. „Brzydkie Kaczątko wcale nie takie brzydkie” było nauczenie dzieci szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Na początku uczniowie obejrzeli bajkę o Brzydkim Kaczątku, rozmawiali o jego sytuacji i odczuciach. Zobaczyli także prezentację multimedialną traktującą o tolerancji i poszanowaniu drugiego człowieka. Zajęcia były okazją do refleksji nad naszym zachowaniem wobec „innych”.
   
'Mucha pod Grunwaldem i inne historyjki historyczne' - 9,10.11.2010r. 
W lekcjach bibliotecznych przeprowadzonych z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział uczniowie klas III SP w Lubeni, wraz z wychowawcami. Na początku dzieci zostały wprowadzone w tematykę 11 listopada, poznały twórczośc związaną z wydarzeniami tego dnia, obejrzały również filmy pt. "Historia Polski" i "Polscy bohaterowie narodowi". Przybliżono daty i wydarzenia porzedzające odzyskanie niepodległości.  Zdefiniowano pojęcia niepodległości i patriotyzmu, następnoe odczytano dekalog współczesnego patrioty. Uczniowie sprawnie wymieniali nazwiska znanych polskich patriotów. Po pogadance o symbolach narodowych wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Zajęciom towarzyszyła wystawka książek o tematyce historycznej.
 
WIECZÓR Z IZABELĄ SOWĄ - 3.11.2010r.
W dniu 3 listopada 2010 r. w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie z Izabelą Sową.
Izabela Sowa jest znaną i bardzo lubianą autorką książek dla dorosłych i młodzieży. Pani Iza okazała się bardzo sympatyczną, tryskająca humorem i pełną energii osobą. Od rozpoczęcia tego interesującego spotkania, potrafiła nawiązać kontakt z uczestnikami. Opowiedziała o początkach kariery pisarskiej, o warsztacie pracy oraz powstawaniu jej książek, a także o szczegółach z życia. Jest zodiakalną panną, miłośniczką kotów, psychologiem społecznym, zagorzałą kinomanką. Pochodzi ze Stalowej Woli, ale na co dzień mieszka w Krakowie.  W swoim dorobku pisarskim autorka ma wiele tytułów książek w tym m. in. Trylogię Owocową. Jak nas zapewniła, powieści będzie jeszcze więcej. Potem była czas na rozmowy, zdjęcia, kwiaty i serdeczne życzenia. Wszyscy byliśmy zauroczeni naszym wyjątkowym Gościem, lecz niestety spotkanie szybciutko minęło.
 
"JAK ROZMAWIAĆ TRZEBA Z PSEM" - piesek Buffy w Przedszkolu i GBP w Lubeni - 21.10.2010r.
    Pies Buffy ze swoją panią Małgorzatą Głubisz po raz drugi odwiedził dzieciaki w bibliotece. Radość z ponownego zobaczenia psiego przyjaciela była wielka. Zaczęły się zabawy, ćwiczenia ruchowe, wspólne śpiewanie piosenki o piesku. Na zakończenie Buffy położyła się na dużym arkuszu papieru. Dzieci odrysowały ją, po czym zaczęło się grupowe malowanie postaci czworonoga. Powstał piękny, kolorowy obrazek, który można obejrzeć w naszej bibliotece.
    Inaczej było w przedszkolu. Dzieciaki ze starszej grupy na początku trochę obawiały się czworonoga, ale po pewnym czasie wesoło bawiły się z sympatycznym zwierzakiem.  Najpierw był czas witania, potem zabaw i mini zawodów - gdzie jurorem była Buffy. Bezpośredni kontakt pani Małgosi i jej psa z maluszkami dostarczył im wielu radosnych przeżyć. Spontaniczne zabawy z pupilem wzbudziły u dzieci chęć ponownego spotkania. Przygoda z psem była nie tylko wielką frajdą, ale miała również walory edukacyjne.
 
 
 
 
 
 
 
"HIRUDOTERAPIA - SPOTKANIE Z CYKLU ABC ZDROWIA
„Pijawki potrafią więcej niż myślimy” – to temat wykładu połączonego z prezentacją multimedialną p. Roberta Jachyry - fizykoterapeuty - jaki odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubeni 8.10.2010 w ramach cyklu spotkań ABC ZDROWIA. Zebrani mogli poznać niekonwencjonalną metodę leczenia pijawkami czy wspomagania leczenia.  P. Robert opowiedział o historii leczenia pijawkami, ich leczniczych hirudozwiązkach jakie posiadają, w jakich schorzeniach są pomocne, a w jakich nie. Pokazał gdzie i na jakie choroby stawia się te niepokaźne lecznicze istoty. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć pijawki na żywo i wziąć je do ręki. Wszyscy byli bardzo zainteresowani leczniczymi właściwościami pijawek zadając wiele pytań, na które zaproszony gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Powiedzenie, iż  pijawki, to prawdziwe mini apteki po tym spotkaniu można tylko potwierdzić.
  
  
  
 
"PONADCZASOWE WARTOŚCI W TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ W SŁOWIE I OBRAZIE" - podsumowanie konkursu recytatorsko - plastycznego - 28,30.09.2010r.
W dniach 28 i 30 września 2010r. w GBP w Lubeni miało miejsce podsumowanie konkursu recytatorsko- plastycznego ph. „Ponadczasowe wartości w twórczości Marii Konopnickiej w słowie i obrazie”. Na konkurs plastyczny wpłynęło 48 prac w tym 18 prac dzieci z Przedszkola przy SP w Lubeni oraz 30 prac uczniów klas I- III z SP w Lubeni. Komisja oceniając prace brała pod uwagę: zgodność pracy z tematem, staranność wykonania, walory artystyczne i technikę wykonania. Prace oceniono w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria – dzieci z przedszkola, II kategoria – uczniowie klasy I, III kategoria – uczniowie klas II- III.
I kategoria: dzieci z Przedszkola
I miejsca:
Jakub Kuzdro
Łukasz Borowiec
Monika Mazur
Julia Jakubska 
II miejsca:
Hubert Solecki
Natalia Iskrzycka
Bartłomiej Wróbel
III miejsca:
Julia Cupryś
Julita Szkoła
Eryk Tęcza
Julia Grzebyk
Sebastian Kobosz
Karolina Andreasik
Justyna Rybak
Kinga Szostek
Karol Mazur
Gabriela Grzebyk
Maksymilian Bednarski
 
II kategoria:
Joanna Szczęch –    I miejsce
Natalia Krupa –      II miejsce
Gabriela Wanat –  III miejsce
 
III kategoria:
I miejsca:
Dagmara Paśkiewicz
Paulina Sobuś
II miejsca:
Zuzanna Puc
Justyna Duda
III miejsce:
Monika Krupa
 
Udział w recytatorskiej części konkursu wzięło  52 dzieci w tym 22 z przedszkola i 25 uczniów SP z Lubeni, z kl. 0 - III.
SP Lubenia
 
I kategoria:
Aleksandra Warchoł – I miejsce
Sylwia Krupa – II miejsce
Joanna Szczęch – III miejsce
Wyróżnienia:
Gabriela Wanat
Zuzanna Baran
Katarzyna Smyczyńska
 
II kategoria:
Justyna Duda – I miejsce
Klaudia Kuzdro – II miejsce
Agnieszka Skoczylas – III miejsce
Wyróżnienia:
Patrycja Czopik
Paulina Baranowska
Natalia Świerad
 
Przedszkole:
 
I miejsca:
1. Mateusz Jakubski
2. Jakub Iskrzycki
3. Sylwia Borowiec
4. Arkadiusz Kot
5. Justyna Rybak
6. Patrycja Wiater
7. Julia Cupryś
8. Hubert Solecki
9. Monika Mazur
10. Aleksandra Wydro
 
II miejsca:
1. Kinga Szostek
2. Martyna Kopiec
3. Karina Domoń
4. Judyta Skrętkowska
5. Łukasz Borowiec
 
III miejsca:
1. Gabriel Makiewicz
2. Radosław Wiśniowski
3. Antoni Borek
4. Jakub Kuzdro
5. Dawid Dymek
6. Marta Raczak
7. Patryk Grzebyk
Organizatorzy i Komisja gratulują zdobytych nagród i dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za tak liczny udział oraz opiekunom za zachętę i przygotowanie dzieci do konkursu.
                   
  
 
"JAK ROZMAWIAĆ TRZEBA Z PSEM" - 23.09.2010r.
„Jak rozmawiać trzeba z psem” – tego właśnie najmłodsze dzieci nieuczęszczające do przedszkola dowiedziały się na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w bibliotece   dn. 23.09.2010 r. przez p. Małgorzatę Głubisz – mgr rehabilitacji ruchowej – ze swoim psem - suczką Buffy.
Zajęcia prowadzone w formie zabawy pomogły dzieciom przełamać lęk obcowania  z psem i nie tylko. Maluszki w wieku 1-5 lat uczyły się przedstawiać, pytać osobę dorosłą czy można pogłaskać psa – gdzie i jak, porównywały części ciała swoje i Buffy, przechodziły pod nią, odrysowywały swoje stopy i przyjaciela. Pies karmiony przez małych milusińskich świetnie sobie radził z dość liczną grupą dzieci (20) plus mamy i babcie, które uczestniczyły wspólne ze swoimi pociechami w zajęciach. Kiedy czworonożny przyjaciel odpoczywał małe szkraby nie nudziły się – przechodziły przez tunelik i same go też tworzyły świetnie się bawiąc. Gdy przyszło pożegnać Buffy, trudno było się z nią rozstać. Ale propozycja kolejnego spotkania w październiku pozwoliła spokojnie opuścić naszą bibliotekę miłym gościom.
             Spotkanie prowadzone w interesującej formie miało na celu rozwijanie dzieci w sferach społecznych, poznawczych, komunikacyjnych, funkcjonalnych i motorycznych. 
 
 
 
 
"Z BIBLIOTEKA DOCENIAJ PIĘKNO GMINY LUBENIA" - 16-20.08.2010r.
Kolejne wakacyjne spotkania w bibliotece rozpoczęliśmy od poznania rysu historycznego Gminy, najważniejszych danych, a także na omówieniu trasy wycieczek. Wspólnie wykonaliśmy plakaty promujące naszą „małą ojczyznę”. Wtorkowe przedpołudnie spędziliśmy wędrując śladem lubeńskich kapliczek do groty w przysiółku Obręczna. Trasa ta miała być rozgrzewką przed wędrówkami kolejnych dni. W środę odwiedziliśmy Słone Źródło, niestety z powodu lenistwa nasz ambitny plan wędrówki legł w gruzach i część trasy do Sołonki przejechaliśmy autobusem. Za to w czwartek pełni sił i zdeterminowani wyruszyliśmy do lubeńskiego Okopu. Z każdym kolejnym zakrętem czy też wzniesieniem nasza determinacja była coraz słabsza, a chęci dojścia do celu ulatywały. Kiedy już byliśmy na miejscu zajęliśmy się rozpalaniem ogniska, co okazało się nie lada wyzwaniem. Byliśmy zrezygnowani, ale na samą myśl o jedzeniu surowej kiełbasy do głów przychodziły nam coraz to nowsze pomysły na pozytywne wyjście z sytuacji. Dzięki pomocy tubylców sztuka wykrzesania ognia udała się, a zabawa przy ognisku była świetna. Po jakimś czasie przed naszymi oczyma stanęła perspektywa powrotu do cywilizacji. Napełnieni nową siłą postanowiliśmy wracać dłuższą trasą. Jak się później okazało trasą pełną przygód. Ale takim wędrowcom jak my nie straszne deszcze, komary
 i szczekające na nas psy. Po przejściu kilku kilometrów wróciliśmy do domu zmęczeni, ale za to z głowa pełną kolorowych widoków. Piątkowe popołudnie kończące nasze wakacyjne przygody spędziliśmy w bibliotece, dzieląc się wrażeniami. Po podsumowaniu całego tygodnia ogarnęła nas wielka duma i wszechobecne zadowolenie z siebie. Nasza kilkuosobowa grupka pokonała około 20 kilometrów, robiąc przy tym tysiące kroków i wylewając pot na górzystych terenach Lubeni i okolic. Niestety nie trudno zauważyć , że pomimo szczerych chęci i ciekawego programu zajęć młodzież ciężko odciągnąć od komputera czy telewizora.
   
   
   
   
 
"BIBLIOTEKA NA WAKACJE CIAŁU I DUSZY ZAPEWNIA ATRAKCJE" - 19-23.07.2010r.
Jak co roku GBP w Lubeni zorganizowała dla dzieci i młodzieży szkolnej tydzień wakacyjny w bibliotece. Plan powstał w oparciu o materiały dostępne w naszej placówce jak również pomysłowość pracowników. Każdy dzień posiadał swój temat. Poniedziałek był dniem ruchu, królowały więc zabawy sprawnościowe, które dostarczyły uczestnikom mnóstwo dobrych emocji i świetnej zabawy. Wtorek upłynął pod hasłem „Główka pracuje”. Wysilaliśmy nasze umysły ale żeby się nie znudzić robiliśmy przerwy na zabawy ruchowe oraz ćwiczenia relaksacyjne. „Co potrafią sprawne ręce” – oj potrafią... W środę małe rączki wykonały obrazki origami a troszkę większe, przepiękne pawie oka. W czwartek uczyliśmy się dobrych manier, dekorowaliśmy stół a na koniec zrobiliśmy ucztę. Daniem głównym był deser z galaretki i owoców sezonowych. Uwieńczeniem tygodnia stał się bal do którego uczestnicy przygotowali się wykonując maski oraz bajecznie owocowe koreczki. Zabawa była wyśmienita. Wszyscy żałowali, że tydzień tak szybko minął. Na pamiątkę dzieci dostały skromne upominki a biblioteka wzbogaciła się o oryginalne prace.
  
  
 
 
WYCIECZKA KRASICZYN - BOLESTRASZYCE - PRZEMYŚL
3 lipca 2010 miała miejsce całodniowa wycieczka klubów DKK z Lubeni i Straszydla oraz innych czytelników naszej biblioteki i filii. Trasa była bardzo ciekawa. Prowadziła przez Krasiczyn (Zamek i ogród), Bolestraszyce (Arboretum) oraz Przemyśl. Widoki na trasie były zachwycające, piękna przyroda oraz zabytkowe budynki przypadły do gustu uczestniom wycieczki. Pomimo zmęczenia podczas powrotu każdemu towarzyszył uśmiech.
 
 
 
 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MIECZYSŁAWEM SZCZYPKIEM
Dnia 16.06.2010r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni gościła Pana Mieczysława Szczypka. Spotkanie połączone było z promocją książki "Przy gościńcu". Autor opowiedział o swoim życiu, o etapach powstawania wspomnień, przedstawił również swoje wiersze. Na koniec spotkania Pan Mieczysław podpisał książki, które ofiarował uczestnikom.
 
 
 
"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH" - 10-12.06.2010r.
W dniach 10-12.06.2010r. odbyły się IV Podkarpackie Spotkania Pisarzy z młodymi czytelnikami. W tym roku  hasło przewodnie brzmiało "Muzyka rozwija wyobraźnię". Gminna Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w akcję. W warsztatach plastycznych z ilustratorką Małgorzatą Flis wzięli udział uczniowie III klas SP w Lubeni. Dzieci miały okazję poznac tajniki ilustrowania książek, a także mogły ujawnić swoje zdolności projektując okładkę do wybranej bajki. W wielkim finale akcji "Z książką na walizkach" dzieci ze Szkół Podstawowych w Lubeni i Straszydlu zaprezentowały swoje talenty muzyczne podczas występu "Tanecznym krokiem przez bajkolandię".
 
 
 
 
 
TEATRZYK W PRZEDSZKOLU - SZTUKA "DWIE DOROTKI"
W dniu 11.06.2010r. dzieci w Lubeni odwiedziło Studio Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii "ART-RE" z Krakowa. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej w Lubeni, a uczestniczyły w nim dzieci z lubeńskiego Przedszkola oraz uczniowie klas "O". Mali widzowie z radościa obejrzeli przedstawienie pt.: "Dwie Dorotki"  oraz chętnie wzięli udział w zabawach proponowanych im przez aktorów spektaklu.
 
 
 
IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
W dniach 31.05.2010r. – 04.06.2010r. odbył się IX Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. Jak co roku także i w roku bieżącym Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami włączyła się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Bajki dzieciom czytali bibliotekarze, rodzice oraz przedstawiciele różnych zawodów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: P. Antoni Ruszała – sołtys wsi Lubenia, P. Marzena Kawa - florystka, P. Czesława Moskwa- naczelnik Poczty, P. Sławomir Prędki- strażak oraz P. Renata Domoń - właścicielka sklepu "Lider". Odbyło się również spotkanie z najmłodszymi pod hasłem „Owocowo-warzywne abecadło”. Celem naszych działań było uświadomienie rodzicom jak ważne jest czytanie i obcowanie dziecka z książką.  
 
 
 
 
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2010
Jak co roku nasza Biblioteka aktywnie włączyła sie w obchody Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło "Biblioteka- słowa, dźwięki, obrazy" po raz kolejny umożliwiło pokazanie społeczeństwu naszej instytucji jako placówki, która nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory, ale prowadzi szeroką działalność prezencyjna na rzecz społecznośći lokalnej. Zaproponowaliśmy więc szereg imprez nawiązujących do tegorocznego hasła "Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy". Spotkania odbywały sie w dniach 8-15 maja 2010. program obejmował spotkania z pisarzami( Marta Świderska Pelinko, Stanisława Kopiec), oraz inne rodzaje działalności m.in.: prelekcje (np. z Panią Renatą Trzyna - pedagogiem), prezentacje multimediale, lekcje biblioteczne, koncerty
i recytacje,oraz konkursy - dzięki którym chcieliśmy uświadomić odbiorcom różnorodność form pracy z użytkownikiem. Ku naszej radości program Tygodnia Bibliotek tak jak w poprzednich latach spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Gminy, nawet tych, którzy nie są naszymi czytelnikami.
"Integracja przez czytanie" - spotkanie autorskie z Martą Świderską- Pelinko - 10.05.2010
        
"W rytmie muzyki po książki do biblioteki" - pasowanie na czytelników uczniów klas I - 11.05.2010

           
"Różne biblioteki - wspólne działanie" - spotkanie bibliotekarzy z całej Gminy Lubenia - 12.05.2010
      

"W krainie życia i twórczości Fryderyka Chopina" lekcja biblioteczna dla klasy V - 12.05.2010
        
"Bajkowy kogel-mogel - grajace książeczki" - poranek literacki dla dzieci, połączony z prelekcją pedagoga P.Renaty Trzyna "Słowa i obrazy niosą uśmiech" - 13.05.2010
         
        
"Co nam zostało po Fryderyku" - wręczenie nagrod w konkursie "100 pytań z wiedzy - o Fryderyku Chopinie", "Czytelnik i przyjaciel biblioteki 2009" - uchonorowanie nagrodami najaktywniejszych czytelnikow roku 2009
- 14.05.2010
    
      
Spotkanie autorskie z Dorotą Gellner (22.04.2010)
W dniu 22.04.2010r. w GBP w Lubeni  gościła znakomita pisarka, autorka książek dla dzieci- Dorota Gellner. Zaproszeni na spotkanie zostali uczniowie SP  w Lubeni wraz z opiekunami. Autorka czytała dzieciom fragmenty swojej najnowszej książki „Gryzmoł”. Następnie wspólnie z dziećmi bawiła się w rytm piosenek „Zuzia lalka nieduża”, „Ogórek”. Na koniec spotkania rozdała nagrody z podsumowania konkursu „Czarodziejski świat Doroty Gellner” oraz podpisała książki i dyplomy.
        

"Wiosna, ach to Ty" (08.04.2010)
W dniu 08.04.2010 w GBP w Lubeni odbyło się pierwsze wiosenne spotkanie z bajką. Podczas zajęć najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowiadania Wiesława Drabika "Wiosna, panie bocianie" następnie wykonali kwiaty z bibuły i papieru oraz obraz pt.: "Wiosenny bukiet". Póżniej nadszedł czas wspólnej zabawy.
        
"Kompozycje i aranżacje Wielkanocne" (25.03.2010)
W dniu 25.03.2010r. w GBP w Lubeni  gościła Pani Barbara Rajzauer – Krużel z WODR w Boguchwale.  Zaproszeni na spotkanie zostali uczniowie kl. VI A Szkoły Podstawowej w Lubeni wraz z opiekunem P. Bernadettą Wilk. Podczas spotkania Pani Barbara  pokazała jak składać serwetki papierowe, wraz z uczestnikami zajęć wykonała różnorodne kompozycje i stroiki Wielkanocne. Na koniec uczniowie podziękowali Pani Barbarze za ciekawe spotkanie i wręczyli jej kwiaty.
        
Spotkanie autorskie z Lidią Miś (23.03.2010)
W dniu 23.03.2010r. w Przedszkolu przy SP w Lubeni odbyło się spotkanie autorskie z Panią Lidią Miś – polską pisarką, twórczynią literatury dla dzieci. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy „0” wraz z wychowawcami. Podczas spotkania Pani Lidia zaprezentowała uczestnikom swoją najnowszą książkę „Serce Lasu” oraz czytała jej fragmenty.
           
"Dzieci odkrywają Wielkanoc" (18.03.2010)
W dniu 18.03.2010r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni gościła swoich najmłodszych czytelników. Dzieci wzięły udział
w zajęciach świątecznych. Najpierw wysłuchały bajeczki  "Dzieci odkrywają Wielkanoc" Andrzeja Sochackiego, a później mówiły o tradycjach i obyczajach dotyczących zbliżającej się Wielkanocy. Następnym elementem zajęć było wykonywanie kartek świątecznych oraz różnych ozdób Wielkanocnych.
        
Lekcja biblioteczna "Krótki kurs savoir-vivre" (16.03.2010)
Tematem kolejnej lekcji bibliotecznej, tym razem z udziałem klasy I B był krótki kurs savoir – vivre. Lekcja została opracowana na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton – savoir vivre dla dzieci”. Pierwszaki rozmawiały o tym jak trzeba  się zachowywać w określonych sytuacjach, jak nie powinno się ubierać, jakich słów należy używać itd. Teoria została zastosowana w praktyce. Dzieci przedstawiały jak wręczać kwiaty, jak wypożycza się książkę w bibliotece. Na końcu dzieci przedstawiały wybrane przez siebie zachowanie w formie rysunku.
       
Lekcja biblioteczna "Smutna królewna - zabawa z bajką" (09.03.2010)
W dniu 09.03.2010 w GBP w Lubeni odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem klasy pierwszej.  Tematem zajęć była bajka
o Królewnie, która mieszkała w pałacu i była bardzo samotna. Dzieci zastanawiały się jakie życie jest lepsze – życie królewny, która się nudzi w wielkim palacu i dla której nikt nie ma czasu, zwłaszcza rodzice, czy życie zwykłego, przeciętnego dziecka, które może bawić się z kolegami, chodzić do szkoły itd. Następnie dzieci ułożyły plan wydarzeń bajki i malowały do niego historyjkę obrazkową składającą się z czterech części.
       
 
Ferie w bibliotece (22-26.02.2010)
 
W dniach od 22 do 26 lutego 2010 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubeni oraz na Filiach odbyły się zajęcia feryjne dla czytelników. Udział w nich wzięli uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Program zajęć obejmował zajęcia plastyczne
i literackie, zabawy oraz konkursy.
        
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Franklin w bibliotece" (26.02.2010)
Na konkurs wpłynęło 22 prace. Uczestnicy to dzieci w wieku 4 i 5 lat z Przedszkola w Lubeni. Komisja biorąc pod uwagę to , iż złożone prace są na wysokim poziomie artystycznym i wiek dzieci, postanowiła przyznać wszystkim dzieciom pierwsze miejsca
i nagrody książkowe wraz z dyplomami.
         
Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego "Kochaj mnie kochanie moje" (24.02.2010)
Na konkurs wpłynęło 15 prac. Uczestnicy to dzieci i młodzież SP w Lubeni i Gimnazjum w Siedliskach. Każdy uczestnik mógł otrzymać 15 punktów za napisany samodzielnie utwór poetycki zgodny z regulaminem konkursu. Po zliczeniu punktów kolejne miejsca zajęli:
I miejsce  - 15 pkt
Soboń Aleksandra
Solecka Anna
Mlaś Sylwia
Łach Wojciech
II miejsce  14,5 pkt
Kotowicz Gabriela
Stochła Paulina
Fornal Kamil
III miejsce - 14 pkt
Smalarz Iwona
Wyróżnienia
Pasternak Anna - 13,5 pkt
Kot Paulina        - 13,0 pkt
Pozostali uczestnicy
Raczak Weronika
Mularz Marlena
Rybak Natalia
Baran Paulina
Grygiel Ewelina
70 rocznica deportacji Polaków w głąb ZSRR (20.02.2010)
W dniu 20.02.2010 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lubeni odbyła się żywa lekcja historii upamiętniajaca
70 rocznicę deportacji Polaków w głąb ZSRR. Swoją obecnością spotkanie uświetnili żyjący świadkowie tamtych wydarzeń:
Janina Adamkiewicz, Zofia Garczyńska, Jadwiga Romańczyk oraz Józef Golema – autor książki „Dopust Boski”. Prezentacje multimedialne i film historyczny ukazały chociaż w części losy Sybiraków, także tych związanych z naszym regionem. Piękna scenografia, tematyka wierszy recytowanych przez młodzież i piosenki wykonane przez zespół Quatro, wprowadziły nastrój zadumy i refleksji. Głównym punktem programu były świadectwa Sybiraków – osób, które przeżyły piekło nieludzkiej ziemi.
Ich słowa w pełni oddawały koszmar tamtych wydarzeń, ból po utracie bliskich, wszechobecną tęsknotę za ojczyzną i tragiczne warunki w jakich dane im było egzystować. W obliczu ogromu nieszczęść, których doświadczyli Sybiracy powinniśmy umieć doceniać to, co mamy, kim jesteśmy. Musimy także pamiętać o losach naszych rodaków i przekazywać wiedzę o nich kolejnym pokoleniom.
      
Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego "Malutka wiara i wielka miłość" (10.02.2010)
W konkursie recytatorskim poezji ks. Jana Twardowskiego "Malutka wiara i wielka miłość" wzięło udział 32 osoby.
Byli to uczniowie SP w Lubeni z kl. IV - VI .Komisja w swojej ocenie brała pod uwagę następujące elementy: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny – przyznając max. 1 punkt za każdy element. Każdy z uczestników mógł razem otrzymać 12 pkt. Po podliczenie punktów kolejne miejsca zajęli:
 
I miejsce
Tłuczek Katarzyna– 12,00 pkt.
Czekaj Aleksandra
Pietrzyk Andżelika
 
II miejsce
Piątek Justyna – 11,8 pkt.
 
III miejsce 
Wilk Łukasz   –     11,4 pkt.
Sikora Weronika   
Brzeżawska Julia

Wyróżnienia przyznane zostały dla:
Rybak Natalia– 11,3 pkt.
Kalandyk Justyna – 11,2 pkt.
Siwiec Patryk – 11,2 pkt.
Czekaj Zuzanna – 11,1 pkt.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 
„Z Franklinem w bibliotece” – wizyta w przedszkolu (03.02.2010)
Zajęcia "Z Frankilnem w bibliotece" zapoczątkowały cykl spotkań z przedszkolakami ph.: "Bohaterowie bajek uczą i bawią". Tym razem temat zajęć związany był z biblioteką, wypożyczaniem i szanowaniem książek. Najpierw dzieci opowiadały o tym skąd znają postać Franklina, później wysłuchały bajki "Franklin i książka z biblioteki" i odpowiadały na zagadki związane z tekstem. Na końcu odbyła się prezentacja książeczek o Franklinie.
        
Bajkowy Bal Dzieci 2010 - 31.01.2010r.
 
Dnia 31.01.2010r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbył się „Bajkowy Bal Dzieci” w którym wzięło udział około 50 maluszków do 6 lat wraz z rodzicami. Pociechy przebrane w różnorodne stroje postaci z bajek świetnie się bawiły przy akompaniamencie muzyki. Zabawie towarzyszyły liczne konkursy związane z literaturą dziecięcą i loteria fantowa. Na balu zaprezentowano również książeczki dla dzieci. Na końcu imprezy pojawił się Święty Mikołaj i wręczył dzieciom prezenty.
I miejsce :
Kopiec Martyna
Grzebyk Gabriela
Domoń Karina
Borowiec Sylwia
Gromek Przemek
Wiater Weronika
Wiater Patrycja
Kobosz Sebastian
Solecki Maksymilian
Julia Cupryś
Dymek Dawid
Szymon Tyrpa
Sobuś Marcin
Grzebyk Patryk
Dłurzej Kornelia
Rybak Justyna
Włoch Paweł
Grzebyk Kinga
Kot Arkadiusz
Włoch Wojciech
Skowron Martyna
Wróbel Szymon
        
"Pogarda, poczucie winy, nienawiść - interpretacja uczuć" - lekcja biblioteczna - 22.01.2010
Dnia 22.01.2010r. w GBP w Lubeni gościli uczniowie klasy II B wraz z wychowawczynią Elżbietą Knutel. Tematem zajęć były uczucia, a konkretnie: pogarda, nienawiść i poczucie winy. Najpierw uczniowie próbowali właściwie zinterpretować wymienione uczucia, a następnie z  książki Grzegorza Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach” poznali „definicjie” nazw uczuć. Później odbyła się pogadanka na temat nienawiści, pogardy i poczucia winy oraz zajęcia plastyczne podczas których dzieci miały za zadanie namalować twarz przedstawiającą omawiane uczucia. Natomiast dzięki scenkom rodzajowym mogli bliżej się im przyjrzeć.
       
 
Spotkanie z bajką ”Kto jest moim przyjacielem” - 19.01.2010
Tematem pierwszego tegorocznego Spotkania z bajką dla najmłodszych czytelników była przyjaźń. Dzieci mówiły kogo można nazwać przyjacielem i kim jest taka osoba. Następnie wysłuchały bajeczek z tomiku „Bajki przedszkolaka. O Przyjaźni”, opowiadały czym przyjaźń była dla bohaterów tekstu, odpowiadały również na pytania z nim związane. Następnie podczas zajęć plastycznych wykonały prezenty dla swoich przyjaciół. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i poczęstunek oraz obejrzenie książek o tematyce przyjaźni.
         
 

Urząd Gminy Lubenia
36-042 Lubenia 131


Sekretariat: (17) 85 03 914

Sekretariat: (17) 85 03 915

Fax: (17) 87 55 090

e-mail: ug@lubenia.pl

 

Godziny urzędowania
Poniedziałek: 7:30 – 17:00
Wtorek  7:30 – 15:00

Środa  7:30 - 15:30

Czwartek 7:30 - 15:00

Piątek 7:30 - 15:00

NR KONTA BANKOWEGO


08 9161 0001 2001 0000 0127 0003

BS Lubenia


Urząd Stanu Cywilnego

tel: (17) 87 55 092

 Sekretarz Gminy

tel: (17) 87 55 093

 Podatki i opłaty lokalne

tel: (17) 87 55 094

 Gospodarka komunalna

tel: (17) 87 55 099

Awarie na sieci wod-kan

664 498 788, 664 497 988

Kanalizacja, wodociągi - fakturowanie

tel: (17) 8755091

Gospodarka odpadami, ewidencja działalności gospodarczej 
tel: (17) 85 03 927

Skarbnik Gminy
tel: (17) 87 55 095

Geodezja

tel: (17) 85 03 917

Inwestycje, zamówienia publiczne 

tel: (17) 85 03 916

Budownictwo

tel: (17) 87 55 096

Zarządzanie kryzysowe
tel: (17) 87 55 097

Kasa

tel: (17)85 03 919

 Rada Gminy

tel: (17) 85 03 926

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Kierownik: 17 230 48 58

Pomoc społeczna- pracownicy socjalni: 17 230 48 60

Świadczenia rodzinne: 17 230 48 59

Kliknij aby zobaczyć całą
strukturę naszego serwisu

Mapa serwisu

Copyright © '2007 Urząd Gminy Lubenia

strona główna   wstecz   do góry

realizacja OFFNET